Lidé
ČLENOVÉ
prof. PhDr. Stanislav Hubík, CSc. (čestný předseda CKMKS)
Vystudoval filosofii a sociologii, specializuje se na dějiny filosofie jazyka a jejich současné aplikace v teoriích komunikace a médií. Na FF UP v Olomouci přednáší Sémiotiku médií a Filosofii médií pro studenty mediálních studií. Kromě desítek studií k problematice postmodernismu, filosofie jazyka a filosofie komunikace a médií publikoval k dané problematice knihy K postmodernismu obratem k jazyku a Sociologie vědění, v edici CKMKS pak dvoudílnou publikaci Slova o slovech o slovech o slovech (2012) a knihu Média a rychlost. Dromoskopická dromologie dromosférické dromokracie (2013).
Mgr. Martin Foret, Ph.D. (vedoucí CKMKS)
Vystudoval filosofii, bohemistiku a žurnalistiku na Filozofické fakultě UP v Olomouci, kde následně absolvoval i doktorské studium v oboru Obecná lingvistika a teorie komunikace. Působí na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky FF UP, kde přednáší filosofii, sémiotiku a teorii obrazu. Zaměřuje se především na problematiku vizuální komunikace, sémiotiku obrazu, vztah obrazu a textu v sémioticky heterogenních komunikátech a teorii komiksu.
doc. PhDr. Petr Orság, Ph.D. (zástupce vedoucího CKMKS)
Vystudoval historii a češtinu na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. V letech 1994–2005 pracoval jako redaktor a editor v tuzemských médiích (např. Mladá fronta Dnes, Hospodářské noviny, Aktuálně.cz). Od r. 2005 působí na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky FF UP v Olomouci jako odborný asistent, od r. 2007 je vedoucím katedry. Zaměřuje se na dějiny českých a světových médií, publikuje zejména texty vztahující se k dějinám československých exilových médií. Knižně vydal studii Mezi realitou, propagandou a mýty. Československá exilová média v západní Evropě v letech 1968–1989 (2016).
doc. PhDr. Peter Valček, PhD. (†)
Vystudoval žurnalistiku a literární vědu na FF UK v Bratislavě a po dlouholeté novinářské, literární, rozhlasové a televizní praxi se ve druhé polovině devadesátých let odborně specializoval na epistemologii komunikace. Působí na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky FF UP v Olomouci. Esejista a novelista, monograficky zpracoval a publikoval autorský slovníkový průřez terminologií současné literární teorie a psychologie komunikace. V edici CKMKS vyšla jeho kniha Estetika informace. Peirceho faneron a kognitivní dynamika médií (2014), jeho poslední knihou je Kvantová sémiotika. Sociativní instinkt a kultura komunikace (2017).
Mgr. Michal Bočák, PhD.
Je absolventom masmediálnych štúdií a fonetiky na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove, kde pôsobí na Katedre komunikačných a mediálnych štúdií. Venuje sa najmä všeobecnej teórii a vývinu komunikačných a mediálnych štúdií, diskurzu televízneho spravodajstva, súčasnej televízii, rodovým štúdiám, queer teórii a popkultúrnej reprezentácii identít.
>> osobní stránka // profil na stránkách domovské katedry
Mgr. Martin Fafejta, Ph.D.
Vystudoval obor sociologie a andragogika se zaměřením na kulturologii, Ph.D. získal z oboru sociologie. Působí jako odborný asistent na katedře sociologie a andragogiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, přednáší také na katedře sociologie Fakulty sociálních studií Masarykovy Univerzity v Brně. Zabývá se ideologiemi nových sociálních hnutí (feminismus, queer hnutí, transgenderismus), normalizačním a hegemonním diskursem ve vztahu k postavení menšin, sociální konstrukcí reality a problematikou přirozenosti, problematikou genderu a sociální konstrukce sexuality. Je autorem knihy Úvod do sociologie pohlaví a sexuality (2004), publikuje mj. v Sociologickém časopise, Sociálních studiích a Filosofickém časopise.
>> profil na stránkách domovské katedry
Mgr. Jiří Hrabal, Ph.D.
Vystudoval filosofii a bohemistiku na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Od roku 2001 působí na Katedře bohemistiky FF UP, kde vyučuje literárněteoretické disciplíny. V letech 2004-2006 působil na Katedře západní slavistiky FF v Zagrebu, 2006-2007 pracoval v Oddělení teorie prózy ÚČL AV. Překládá chorvatskou a bosenskou beletrii, věnuje se ediční činnosti. V letech 1998–2013 byl šéfredaktorem literárně-filosofické revue Aluze. Zabývá se naratologií, teorií interpretace textu a kulturálními studii.
>> profil na stránkách domovské katedry
Mgr. Petra Chvojková, Ph.D.
Vystudovala filosofii a bohemistiku na Filozofické fakultě UP v Olomouci, kde následně absolvovala i doktorské studium v oboru Obecná lingvistika a teorie komunikace. Působí na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky FF UP, kde přednáší sociální komunikaci, pragmatiku a teorii textu. Zaměřuje se především na teorii komunikace, problematiku interkulturní komunikace a aplikace teorie textu a intertextuality na problematiku hypertextu. Věnuje se rovněž problematice jazykového testování a metodice výuky češtiny jako cizího jazyka.
PhDr. Alexander Plencner, PhD.
Vyštudoval masmediálne štúdiá na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda, kde bol nasledne aj zamestnaný. Pôsobil aj na Katedre kulturológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, kde obhájil dizertačnú prácu na tému „Reflexia populárnej kultúry na prelome storočia“ a ktorá je od roku 2018 jeho domovským pracoviskom. Zaoberá sa teóriou populárnej kultúry, teóriu médií, teóriou a dejinami filmu a sociológiou spôsobu života.
>> osobní stránka // profil na stránkách domovské katedry
Mgr. Zdeněk Sloboda
Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, pracuje na doktorátu z mediálních studií na Universität Leipzig. Vedle praxe v různých především tištěných médiích byl výzkumným pracovníkem v oddělení Gender & sociologie Sociologického ústavu AV ČR a oddělení výzkumu hodnot CESES při FSV UK. Od roku 2011 je asistentem na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky FF UP v Olomouci, kde se pedagogicky i výzkumně zabývá genderovými a queer studii, mediální pedagogikou a kvalitativními metodami výzkumu médií. V edici CKMKS vyšla jeho kniha Mediální výchova v rodině (2013).
Mgr. Radim Zámec, Ph.D.
Vystudoval španělskou filologii na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, doktorát získal v oboru románské jazyky tamtéž. V letech 2007–2008 hostoval na Universidad de Granada (Španělsko) jako lektor. Působí na katedře romanistiky a zabývá se kritickou analýzou diskursu (ve své disertační práci se věnoval diskursivním strategiím v procesu legitimizace politické moci Autodefensas Unidas de Colombia v médiích během mírového procesu mezi AUC a kolumbijskou vládou). Kromě kritické analýzy diskursu vyučuje také vývoj španělského jazyka, lexikologii a moderní dějiny Kolumbie.
_
SPOLUPRACOVNÍCI
Prof. Dr. Roland Posner
>> profil na stránkách domovského pracoviště
Dr. des. Kateřina Krtilová
Působí v mezinárodním výzkumném centru Internationales Kolleg für Kulturtechnikforschung und Medienphilosophie ve Výmaru, je doktorandkou na Bauhaus-Universität tamtéž. V letech 2006–2007 absolvovala výzkumné stipendium na univerzitě v Postupimi. Editorsky připravila publikaci Za filosofii nové doby (Praha 2007), vycházející z cyklu přednášek k filosofii médií v Goethe-Institutu, a číslo 05/2007 International Flusser Studies. V roce 2009 připravila společnou česko-německou konferenci ISEK a IKKM „Myšlení médií: pojmy – obrazy – média“. Byla co-editorkou společné publikace IKKM a CKMKS Medien denken. Von der Bewegung des Begriffs zu bewegten Bildern (2010).
>> profil na stránkách domovského pracoviště
doc. Mgr. Pavel Zahrádka, Ph.D.
Vystudoval filozofii a estetiku na Univerzitě Karlově v Praze a postgraduálně sociologii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Studoval rovněž na univerzitách v Německu, Rakousku a Švýcarsku. Působí jako odborný asistent na Katedře sociologie a andragogiky FF UP. Zabývá se aktuálními tématy a problémy kulturálních studií a analytické estetiky: problematikou lidské krásy, otázkou možnosti a užitečnosti definice umění, vztahem mezi kulturními a sociálními hierarchickými rozlišeními a teorií spotřební kultury.
>> profil na stránkách domovské katedry